Szóval rátaláltál egy ígéretes használt telefonra, de mégis hogyan lehet biztosra menni, hogy jó vásárt csinálsz? A használt telefonok világa valóban kalandos lehet, viszont ha tudod, mit és hogyan érdemes ellenőrizni, garantáltan jobban jársz! Lássunk hát néhány tippet, amelyekkel biztosíthatod, hogy a kiszemelt készülék teljesen megfelelő legyen.
Először is kapcsold be a telefont! A bekapcsolás a legelső lépés, amit semmiképp sem szabad kihagyni. Figyeld meg, hogyan indul el a készülék – ha hosszasan töltőképernyőn ragad, vagy szokatlan, villogó képernyőt mutat, akkor az intő jel lehet. Az ilyen esetekben jobb, ha nem kockáztatsz. Ha minden rendben van, folytathatjuk is a következő pontokkal!
1. Kijelző és pixelhiba-ellenőrzés
A telefon kijelzője kulcsfontosságú, hiszen ez az egyik legdrágább alkatrész. Egy gyors trükk a kijelző tesztelésére, ha letöltöd valamelyik ingyenes pixelhiba-ellenőrző alkalmazást, és mindenféle háttérszínt megjelenítesz a képernyőn. Ha bármilyen halott pixel vagy furcsa folt jelenik meg, érdemes átgondolni a vásárlást. Emellett ellenőrizd, hogy nincs-e karcolás vagy repedés, mert ezek idővel csak súlyosbodhatnak.
2. Az akkumulátor élettartamának megvizsgálása
Az akkumulátor az egyik legérzékenyebb része a használt készülékeknek. Az iPhone-okon például megnézheted a "Battery Health" beállításban, hogy az akkumulátor hány százalékban van. Ha az érték 80% alatti, készülj fel, hogy az aksi cseréje rövid időn belül szükségessé válhat. Androidon is vannak erre alkalmazások, amelyek segítenek megítélni az akku állapotát, érdemes lehet egy gyors tesztet futtatni, hogy lásd, mennyire tartós még.
3. Hangszóró és mikrofon tesztelése
A hangszóró és mikrofon állapotát gyorsan leellenőrizheted egy próbahívással. Ha a mikrofonból recsegést, a hangszóróból pedig torz hangot hallasz, az azt jelezheti, hogy a készülék valamelyik hardvereleme sérült. Érdemes minden hangszolgáltatást (csengőhang, videólejátszás, hívások) tesztelni, hogy ne érjen csalódás, amikor végre használni kezded a készüléket.
4. Csatlakozók és gombok tesztelése
A gombok és csatlakozók állapota sem elhanyagolható! Ellenőrizd a bekapcsoló- és hangerőgombok működését, illetve próbáld ki a fülhallgató csatlakozót (ha van) és a töltőportot. Ha valami nem stimmel, és nehezen működnek, az is azt jelezheti, hogy a telefon túl sokat használtak.
5. Az IMEI szám ellenőrzése
Az IMEI szám minden telefon esetében egyedi azonosító, amely segít megbizonyosodni arról, hogy a készülék nem lopott-e. Az IMEI számot a beállításokban találod meg, vagy egyszerűen beütheted a telefon tárcsázó felületén ezt: *#06#. Az IMEI-t érdemes összevetni az eszköz dobozán található számmal vagy egy IMEI-ellenőrző oldalon futtatni, hogy minden rendben van-e.
Ha végigmentél ezen az ellenőrző listán, akkor már jóval biztosabb lehetsz abban, hogy a kiszemelt használt telefon valóban jó vétel. Az ellenőrzéshez talán egy kis idő szükséges, de hidd el, megéri!